sterydy-anaboliczne

Czy warto przyjmować sterydy?

Sterydy albo jak kto woli steroidy, to leki, które służą często w walce z rozwijającym się stanem zapalnym. Sterydy są środkami niezwykle popularnymi, a wszystko dzięki ich niezwykłej szybkości działania. Poza tym, że są bardzo efektowne to w dodatku wcale nie drogie. Ale czy wysoka skuteczność równa się bezpieczeństwu ich stosowania?

Słysząc o sterydach myślimy o substancjach przyjmowanych przez intensywnie trenujących, których celem jest rozbudowa masy mięśniowej. Nie jest to do końca poprawne myślenie. Steroidy są bowiem substancjami, które naturalnie występują w naszych organizmach – są to hormony steroidowe. Za ich produkcję odpowiedzialne są nadnercza, czyli małe gruczoły zlokalizowane w okolicy nerek.

Sterydy są doceniane dzięki swoim silnym właściwościom przeciwzapalnym. Medycyna wykorzystuje steroidy głównie w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Wówczas podanie sterydów jest konieczne, ponieważ dzięki nim organizm przestaje walczyć z własnymi komórkami, dzięki czemu zmniejsza się zapalenie.

Z kolei sterydy anaboliczne stosowane są w sporcie. Anaboliki pozwalają na szybkie wzmocnienie przyrostu masy mięśniowej. Sprzedaje się je jako zestawy witaminowe lub odżywki. Są one niedrogie i łatwo dostępne. Jednak pozytywny efekt przyrostu mięśni wiąże się z kilkoma niepożądanymi skutkami, m.in. trądzikiem, nadciśnieniem czy chociażby uszkodzeniem wątroby. Warto zaznaczyć, że sterydy anaboliczne zmniejszają produkcję testosteronu.

Sięganie po sterydy w celu zwiększenia masy mięśniowej może być rozwiązaniem na krótką metę. Steroidy wpływają na obniżenie odporności organizmu. Fakt, leczą stany zapalne lecz mają niekorzystny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Negatywnie wpływają również na skórę. Dlatego jeśli „terapia” sterydowa nie jest ostatecznością, warto rozważyć  inną metodę. Podczas kuracji steroidowych niezbędna jest stała kontrola lekarska. Kontrolowanie wyników badań i dobieranie dawek jest zdecydowanie kluczowym pojęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *